Senior Java Developer / Architect in Bern

Wir suchen für den Standort Bern ab sofort eine:n Domainexpert:in Eisenbahnproduktion in Festanstellung. Du bist direkt an der Analyse und Konzeption des weltweit innovativsten Systems zur grossflächigen Steuerung von Eisenbahnverkehr beteiligt und gestaltest Lösungen in einem Team erfahrener Entwickler:innen, Fachleute und Endanwender:innen. Mehr >>

Senior Java Entwickler:in / Architekt:in (W/M/D)

Für Frankfurt am Main

Für unseren Standort Frankfurt am Main suchen wir eine:n Senior Java Entwickler:in oder Architekt:in mit Wohnsitz in Deutschland. In dieser Festanstellung arbeitest du an nationalen und internationalen Projekten, Remote- und Teilzeitarbeit sind möglich. Mehr >>

Für Bern

Für unseren Standort Bern suchen wir eine:n Senior Java Entwickler:in oder Architekt:in mit Wohnsitz in der Schweiz. In dieser Festanstellung arbeitest du an nationalen und internationalen Projekten, Remote- und Teilzeitarbeit sind möglich. Mehr >>

Du möchtest Teil des mtrail-Teams werden? Erfahre mehr über unseren Bewerbungsprozess >>

mtrail reading Schon gelesen?

Eine Einführung in die Welt der Microfrontends, Integrationstechniken und Herausforderungen:
Offene Position.

Senior Java Developer / Architect

Pozitie in Cluj-Napoca

Căutăm un Senior Java Developer sau Architect cu reședința în România pentru proiecte naționale și internaționale la sediul nostru din Cluj-Napoca. Sunt posibile munca la distanță și muncă cu normă redusă.

Veți lucra direct la analiza, conceperea și punerea în aplicare a celui mai inovator sistem din lume pentru controlul la scară largă al traficului feroviar. Veți proiecta soluții în cadrul unei echipe de dezvoltatori experimentați, experți în domeniu și utilizatori finali. Lucrăm în echipe de dezvoltare agile pe o bază de cod comună și operăm cu integrare continuă și automatizată.

În acest scop, este ideal să aveți cunoștințe și experiență în următoarele domenii sau să fiți dispus să le dobândiți:

Tehnologii și instrumente

Experiență solidă în Java
SQL (Oracle DB, PostgreSQL)
Memory Grids (Hazelcast)
Messaging (TIBCO Rendezvous, Solace)
Eclipse RCP, Angular
Instrumente CI/CD (de exemplu, Jenkins)
Eclipse IDE, IntelliJ IDE
Git

Experiența de proiect

Lucrul în echipe de proiect agile (de exemplu, Scrum)
Experiență cu sisteme high availability and scalable
Experiență anterioară în domeniul producției feroviare sau al rețelelor de infrastructură feroviară, sau dorința de a va familiariza cu ele

Competențe

Îți place să analizezi și să găsești soluții într-un mediu tehnic complex
Îți place să lucrezi îndeaproape în echipe de dezvoltare și cu utilizatorii finali ai clienților noștri
Standarde înalte de calitate pentru rezultatele muncii
Dorința de a-ți asuma responsabilități
Germană scrisă și vorbită, dacă este posibil cunoștințe de engleză

Sarcina de proiect

Proiecte ce se desfășoară pe parcursul mai multor ani
Lucrul se desfășoară într-un mediu agile scalat local cat și la sediul clientului
Proiecte în principal în regiunea europeană
Se dorește disponibilitatea de a călători ocazional la client sau la unul dintre birourile noastre

Ce oferim

Oportunități generoase de formare și dezvoltare
30 de zile de concediu anual
Evenimente periodice ale companiei în scopuri de formare și perfecționare, precum și pentru socializare
Instruirea profesională și tehnică introductivă extinsă înainte de atribuirea proiectului este o chestiune de rutină și firească

Compania mtrail

mtrail este o echipă experimentată formată din manageri de proiect, experți în domeniu, arhitecți de software și de sistem, precum și dezvoltatori de software, care au proiectat și implementat cu succes sarcini dificile pentru operațiunile feroviare timp de mulți ani. Compania mtrail are birouri în Berna (Elveția), München, Frankfurt a.M. (Germania) și Cluj-Napoca (România).

Numele mtrail înseamnă:

Management

Consultanță, planificare și management de succes în proiecte de anvergură pentru sisteme de dispecerare feroviară.

Tehnologie

Cunoștințe și experiență în domeniul tehnologiilor software care asigură scalabilitatea și disponibilitatea ridicată necesare pentru proiectele feroviare.

Calea ferată

Cunoștințe aprofundate și mulți ani de experiență practică în domeniul sistemelor IT și al proceselor operaționale la operatorii de infrastructură feroviară.

Contact

Ești interesat să lucrezi la mtrial? Te rugăm să citești despre procesul nostru de angajare aici și să trimiți un e-mail la: . Așteptăm cu nerăbdare să te cunoaștem.

Offene Positionen

Für Cluj-Napoca

Căutăm un Senior Java Developer sau Architect cu reședința în România pentru proiecte naționale și internaționale la sediul nostru din Cluj-Napoca. Sunt posibile munca la distanță și muncă cu normă redusă. Mehr >>

Domainexpert:in Eisenbahnproduktion (W/M/D)

Für Bern

Firma: mtrail Deutschland GmbH

Einsatz

Arbeitspensum:
50 - 80%
Anstellungsverhältnis:
Festanstellung

Stellen-Typ:
Mitarbeiter/In
Arbeitsort:
Bern (BE)

Bewerbung schreiben Bewerben

Publikationsdatum: 24.02.2024

powered by: workpool.jobs